Odprowadzenie wody deszczowej – burzówka

Koparka robi odprowadzenie wody z rynien

Rynny i burzówka

Na górach Iwelskich, w naszym domu murowanym pojawiły się rynny  i w związku z tym konieczne stało się zrobienie odprowadzenie wody deszczowej. Kilka deszczy, kiedy woda leciała prosto pod dom i w efekcie posadzka w piwnicy zaczęła być mokra. Teraz woda z jednej połaci odprowadzona jest na pole, z drugiej połaci postanowiliśmy ją wykorzystać. Doświadczenia sąsiadów z gór pokazuje, że woda deszczowa bardzo się przydaje. Na czubku góry jest towarem deficytowym i nigdy ne ma tak, żeby było jej za dużo.

Tak więc znów prace ziemne, ale liczymy, że trawa szybko zarośnie ślady po wąskiej łyżce. Tylko poprawienie skarpy pod domem wymagało szerokiej łyżki – skarpówki, ale wykorzystaliśmy to sadząc na niej kwiatki i jagulan, który w zeszłym roku dostaliśmy od Ani i szczęśliwie przetrwał zimę.

koparka skarpówką poprawia kształt skarpy po domem

Poprawianie skarpy

Przy okazji zrobiliśmy studzienkę na wodę deszczową, która ma już szczelne dno i szybko napełniła się wodą.  Jej umiejscowienie jest na wprost ganku i wejścia do domu. Na razie nie wygląda to szczególnie pięknie, ale jak już uda nam się kupić dekiel z rewizją – zainstalujemy tam pompę. Deszczówka przyda się do podlewania, płukania warzyw, a może nawet do mycia włosów.

Koparka spuszcza na pasie betonowy krąg

Osadzanie kręgu w ziemi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *