Naturalne oddychanie brzuszne Qigong / Chi kung

Różne sposoby świadomego oddychania pozwalają w ćwiczeniach Chi Kung uzyskiwać różne cele takie jak rozluźnianie, harmonizowanie, energetyzowanie. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest uzyskiwanie głębokiego rozluźnienia, jest to niezbędne do tego, by powiększanie poziomu energii odbywało się bezpiecznie. Stres napina nasze ciało. Jeśli ten stan się utrzymuje, powstają zatory blokujące przepływ energii. Różne techniki powiększające poziom… Czytaj dalej »

Czym jest Tan Tien i gdzie się znajduje

Tan Tien w Qigong to centrum energetyczne, czyli miejsce w ciele, które ma duże znaczenie dla wszystkich procesów życiowych. Trzy centra: dolne, środkowe i górne są kluczowymi stacjami generowania i sublimacji energii. Z tych trzech ośrodków na początku praktyki najważniejsze jest dolny Tan Tien (po chińsku oznacza pole eliksiru). Umiejscowiony jest w środku ciała, poniżej… Czytaj dalej »

Brzuch, Tan Tien i mikrobiom

Podejrzewamy, że nasz mikrobiom (wszystkie rodzaje bakterii żyjące w naszych jelitach) może mieć związek z wystąpieniem bądź nie choroby Parkinsona. Twierdzi dr Sarkis Mazmanian z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech). To w jelitach znajduje się 70% obwodowego układu nerwowego. Stąd brzuch nazywany bywa drugim mózgiem, nie ma drugiego takiego, prócz mózgu obszaru o tak dużym unerwieniu.… Czytaj dalej »